Mit gondolsz, Khan megközelítése tényleg képes forradalmasítani az oktatást? Miért? Indokold válaszod! Vajon Khan módszere működhet a képzés minden szintjén? Tehát az alapfokú, középfokú és felsőfokú oktatásban és a felnőttképzésben egyaránt?
Nagyon ötletesnek és előremutatónak tartom a videók segítségével való oktatást. Szerintem kifejezetten hasznos, legalább segítségként, de esetenként teljes egészében ki tudja tölteni a tanulás folyamatát. Ez utóbbi első sorban pont a matematikával kapcsolatos ismeretek terén igaz. Én például nagyon sokat szenvedtem az egyetemen a matek tárgyakkal és a mai napig van egy "mumus", ami folyamatosan kifog rajtam - az analízis.
A következő szemeszterben már muszáj teljesítenem a tárgyat, ha törik, ha szakad. És ehhez nagy segítségemre lesznek a kurzus mellett az oktatóvideók és természetesen a személyes korrepetálás is. Egyetértek azzal a gondolatával is Khan-nak, miszerint, ha az ember egyszer "ráérez az ízére" az adott témakörnek, megfelelő gyakorlás következtében, akkor sokkal gyorsabban fog haladni, mint addig és hirtelen már nem lesz lemaradott.
Mindenki különböző tempóban fogja fel az anyagokat és változó az időtartam, ami alatt el tudják sajátítani. Ha megadjuk a lehetőséget, hogy mindenki a saját tempójában dolgozhassa fel a tananyagot, mondjuk videooktatással, és annyiszor tekerhesse vissza, ameddig meg nem érti, akkor mindenkinek meg tudjuk adni a lehetőséget, hogy 100%-ban megértse az elhangzottakat és - fontos - utána egyedül is tudja alkalmazni. Így akár a diákok 80-90%-a folyamatosan 5-öst írhatna... Ez elég forradalmasító erejű.
Azt már kicsit nehezebb eldönteni, hogy ez minden szinten működhet-e. Ha őszintének kéne lennem, azt mondanám; nem. De a közoktatás szintjén mindenképpen. Elemi műveleteket elvégezni, alapfogalmakat megtanulni stb.. bőven meg lehet érteni videók segítségével. És az, hogy utána a tanár már a felkészült gyerekeket tudja terelgetni, az nagyon nagy előny. Persze mindig lesznek, akik semmilyen érdeklődést nem mutatnak a tanulás iránt, ezek a tanulók valószínűleg videókat sem nézegetnének, a lecke megírás mellett. De azzal, hogy interaktívabbak lesznek az órák és a technológiát is használjuk a tanuláshoz, talán többek számára teszi érdekessé a dolgot.
Visszatérve a szintek kérdésére, azt nem állítom, hogy mindenhol 100%-ban ez a megoldás, de.. ha az én példámat vesszük. -- Én nagyon gyengén áltam középiskola vége felé matekból, amikor jött a gondolat, hogy egy turbó felkészüléssel, az érettségi jól megírásával még elősegíthetem a tovább tanulásom. Akkor még nem volt ez a videós dolog elterjedt és tanárral csináltuk a tanulást, ami plusz időt és pénzt jelentett. Arról nem is beszélve, hogy segítséget csak akkor kaptam, amikor a tanárral legközelebb találkoztam. Ezen a videók egy az egyben segítettek volna, a tanár csak akkor jött volna, amikor már ezekből sem értem meg, és csak a problémás részeket magyarázta volna el. Ezzel sokkal olcsóbban és hatékonyabban készültem volna fel. Éppen ezért szeptembertől biztos, hogy ezt a vonalat fogom követni az eredményes vizsgához, - hogy a gyakorlat már tényleg csak gyakorlás legyen.