Technológia és társadalom

- Te mit gondolsz arról, hogy alapvetően milyen a technológia és a társadalom viszonya? Melyik határozza meg melyiket? Miért? - A cikkben és az órán bemutatott elméletek közül melyiket találod a leghasznosabbnak? Miért? Hasonlítsd össze az általad kiválasztott elméletet a többivel, írj legalább 3 pozitív érvet az általad választott elmélet mellett és 3 negatívat a többiekkel szemben.

Úgy gondolom, hogy a technológia is befolyásolja a társadalmat, illetve fordítva is igaz a dolog.
Mivel a technológia gyorsabb ütemben fejlődik, változik, mint a társadalmi kultúra, így alapvetően az alakítja az embereket. Általában minden újdonságot vegyes reakciók fogadnak és csak idővel derül ki, hogy vvalóban egy előremutató fejlesztésről van szó, vagy megint csak egy mesterséges igényt akartek kelteni, gazdasági érdekek miatt. Mégis sok esetben van az, hogy pár év után olyannyira hozzánő az ember mindennapjaihoz az aktuális technológiai háttér, hogy el sem tudná képzelni nélküle az életet. Így viszont máris a másik oldalon vagyunk, miszerint a társadalmi igények alakítják ezeket a változásokat - különös tekintettel az IT szektorra.

Én például nem tudnék elköteleződni egyik változat mellett sem. Túl szélsőséges lenne azt mondani, hogy az egyik uralja a másik területet. A kettő kölcsönösen függ egymástól, és pont ez az a húzóerő, amely a folyamatos fejlesztést gerjeszti.

A választásom a SCOT modelre esett. Azt tartom a leginkább meghatározónak a mai világban is. Igyekeznek először mindig a domináns társadalmi réteg számára megfeleltetni a technológiai fejlődés menetét, ami fokozatos alakulások mentén végül elnyerei a - társadalom számára is - tökéletes formáját.
Persze idővel újra meg újra előjöhet a gondolat, hogy az aktuális igényeket már nem tudja teljes egészében kielégíteni a "műtárgy" vagy egyszerűen csak fogást találnak rajta és egy másik irányvonalat véve továbbfejlesztik.

Ha kéne három pozitívumot megfogalmazni mellette pár szóban, az a következő lenne:
- Társadalmi alapokra épít (hiszen ezek az innovatív termékek minket hivatottak szolgálni?!)
- Logikus folyamatok alakítják RSG
- Nem lineáris, többdimenziós fejlődés megvalósítása

Az ANT felfogás már érzésem szerint kissé rá akarja eröltetni az emberre a technológiai újításokat, ami nem feltétlenül előny a felhasználónak pl az informatikában.

A TD elmélet lényege pedig pont arra húz, hogy amennyire lehet zárjuk ki a társadalmat a "döntésből" hiszen csak a javunkra válhat.

A KD szintén szélsőséges nézőpont, én ezeket nem preferálom ebben a témában.

Kommentek
  1. Én